Namen rokodelskega tabora v Slovenski Bistrici je bil udeleženke in udeležence seznanili z glino kot materialom, njenimi lastnostmi in zakonitostmi, pripomočki v lončarski delavnici, osnovnimi tehnikami priprave in tehnikami obdelave gline. Po uvodnih, spoznavnih vsebinah so mladi v prvem delu tabora spretno preizkušali prostoročne tehnike oblikovanja gline (oblikovanje iz polnega volumna, oblikovanje z glinenimi ploščami) in začetne prijeme na lončarskem vretenu (centriranje in odpiranje centra, oblikovanje preprostih oblik). S pomočjo mentoric so ustvarili svoje prve izdelke in jih pripravili za sušenje.
V drugem delu tabora pa so pričeli z ustvarjanjem izdelkov po svojih zamislih, za katere so predhodno pripravili skice, mentorice pa so jih pri tem usmerjale. Prostoročno so izdelali zvončke in vadili oblikovanje gline na lončarskih vretenih. Skupaj so se lotili še ene posebne lončarske aktivnosti – pomagali so pri gradnji peči in pripravi žagovinaste peke izdelkov, ki so jih izdelali prvi dan.

Opremljeni z novim znanjem o zakonitostih gline in tehnikah njene obdelave so udeleženke in udeleženci tretji dan tabora pričeli z dodelavo izdelkov, ki so jih ustvarili v prejšnjih dneh. Sodelovali so pri odpiranju peči in se razveselili svojih črno obarvanih izdelkov. Po kosilu so se žogali z glineno žogo, ki jo je na vretenu izdelala mentorica. Popoldan so dokončali svoje izdelke, sledila sta pregled celotnega dela in dogovor za tehnološko dokončanje izdelkov (sušenje, žganje, glaziranje). Mentorji in udeleženci so skupaj ustvarili še en krasen rokodelski tabor.

 

Komentirajte

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja